Dzieci, które wcześnie zaczynają wykonywać prace domowe, mają większe szanse na odniesienie sukcesu w związku, nauce i karierze.
Dzieci uwielbiają robić bałagan, ale ze sprzątaniem maja już poważny problem. Zwykle obowiązek sprzątania spoczywa na rodzicach, nie jest to postępowanie dobre w wychowaniu naszych pociech.
Sprzątanie po dziecku – kiedy jest w stanie zrobić to samodzielnie – jest problematyczne z kilku powodów. Po pierwsze, tworzy dla rodzica więcej pracy w codziennych obowiązkach. Po drugie, wysyła wiadomość dziecku, że nie muszą posprzątać własnego bałaganu i że nie muszą się tym przejmować, ponieważ ktoś inny zrobi to za nich.
Naukowcy stwierdzili, że wykonywanie prac domowych przez dzieci „pomaga budować trwałe poczucie mistrzostwa , odpowiedzialność i samodzielności ”. Badanie, które obejmowało ponad 80 dzieci przez całe życie, wykazało, że dzieci, które wcześnie rozpoczęły prace domowe (w wieku około 3 lub 4 lat), miały większe szanse na dobre relacje z przyjaciółmi i rodziną, a także sukcesy w nauce i ostatecznie sukcesy w ich karierze zawodowej, w porównaniu z tymi dziećmi , które nie miały obowiązków domowych jako małe dzieci.
Tak jak małe dzieci muszą nauczyć się wartości pieniądza ; muszą nauczyć się wartości dbania o porządek w domu.
Małe dzieci mogą mieć trudność w samodzielnym sprzątaniu, ale zawsze mogą pomóc.
W przeprowadzonym badaniu zauważono, że dzieci, które zaczynają sprzątać w wieku trzech lat, były w najlepszej pozycji w późniejszym życiu. Który trzylatek ma zdolność koncentracji i zdolności poznawcze, które pozwolą prawidłowo posprzątać swój pokój? Niewielu, jeśli w ogóle, ale nadal mogą pomagać. Małe dzieci zazwyczaj bardzo chcą zaangażować się w jakąkolwiek czynności, które mogą wykonywać z rodzicami, w tym sprzątanie.
Skorzystaj z tego i pomóż im wypracować dobre nawyki, kiedy są jeszcze tak entuzjastycznymi pracownikami.
Znajdź sposoby, aby mogli uczestniczyć w wykonywaniu prac domowych – sortowaniu skarpet, odkurzaniu niskich powierzchni, naciskaniu przycisków na pralce, zbieraniu zabawek itp.
Sprzątanie to nie może być kara!
Ile razy jako dziecko posyłano za karę do sprzątania podwórka lub odkurzania podłogi w kuchni? Zbyt wiele razy, żeby policzyć. Mama czy Tata mogą mieć dobre intencje, ale ta metoda nie wróży dobrze, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko faktycznie chciało sprzątać .
Lepszym przesłaniem dla dziecka jest to, że sprzątanie to nie kara. To dbanie o swoje lepsze samopoczucie w czystym i pachnącym otoczeniu.
Wytłumacz dziecku dlaczego sprzątanie jest ważne
Wytłumacz dziecku, że bałagan w domu może prowadzić do większych problemów, opowiedz o zaletach higienicznych czystego pokoju. Wyjaśnij jak kurz, bałagan, pleśń itp. negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Wyjaśnij w jaki sposób podróżują zarazki , pająki układają sieci / gniazdują w bałaganie itp.
Daj dziecku wybór
Możesz pozwolić swojemu dziecku wybrać ulubioną pracę w ramach ustawionych przez Ciebie zakresów sprzątania: możesz poukładać klocki lub ubrania – co chcesz? Twoje dziecko może również wybrać to, co lubi: sortować pocztę, podlewać rośliny , nakrywać do stołu, koszenie trawy a nawet mycie stopni schodowych – uzyska poczucie własnego wyboru.
Sprzątanie to zadanie rodzinne
Zamiast wysyłać swoje dziecko w samotny świat samodzielnego sprzątania, zrób to razem z dzieckiem, pamiętaj o rodzeństwu. W sprzątanie domu zaangażowana powinna być cała rodzina.
Możesz chcieć wzmocnić poczucie wspólnoty i celu, mówiąc swoim maluchom że jeśli razem posprzątamy to będziemy mieli więcej czasu na wspólną zabawę. Mało tego wspólna zabawa nastąpi szybciej, ponieważ pomoc dzieci skróci czas sprzątania domu.
Stare dobre zasady
Prawdopodobnie słyszałeś o starej taktyce dyscypliny „Reguła babci”, bardziej formalnie znanej jako Zasada Premacka. Oto przypomnienie:
„Babcia odmawia deseru, dopóki nie skończysz kolacji”.
Reguła babci jest przydatna podczas uczenia dzieci nawyku sprzątania, sposób jest prosty, ustal że przed zabawą lub inną aktywnością, na którą dzieci nie mogą się doczekać, należy odkurzyć pokój i poukładać zabawki.
Uwaga: Regułę babci można zastosować do czegoś tak rutynowego, jak czas z elektroniką.
„Możesz używać komputera, gdy posprzątamy wspólnie kuchnię”.