Jeśli mieszkałeś z budowlańcami w swoim domu, wiesz, jak niszczycielskie mogą być prace budowlane. Nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, a Twoi rzemieślnicy są tak schludni, jak to możliwe że kurz i brud są nieuniknione. Sprzątanie po zakończeniu budowy wiąże się ze specjalistycznymi wymaganiami dotyczącymi czyszczenia. Pył z cegieł lub płyt kartonowo-gipsowych może skutecznie zanieczyścić dom, jeśli nie zostanie odpowiednio wyczyszczony, pamiętaj że niektóre odpady budowlane mogą być niebezpieczne dla zdrowia .

czyszczenie mieszkań po pracach remontowych
czyszczenie mieszkań po pracach remontowych

CleanMaster są ekspertami w sprzątaniu po zakończeniu budowy, czyli sprzątanie po remoncie. Niezależnie od tego, czy zakończyłeś przebudowę, kończysz roszczenie ubezpieczeniowe, czy też dałeś się ponieść majsterkowaniu, nasze wskazówki dotyczące sprzątania po zakończeniu budowy pomogą Ci przywrócić dom do porządku, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jego nowym wyglądem.

Czy sprzątanie po zakończeniu budowy jest trudne?

Zanim zaczniesz, ważne jest, aby zastanowić się, czy powinieneś sam przeprowadzić sprzątanie po zakończeniu budowy, czy też zadzwonić do profesjonalistów. Chociaż większość aspektów sprzątania po pracach remontowych lub budowlanych jest podobna do zwykłego sprzątania — odkurzanie, odkurzanie i polerowanie — praca jest bardziej intensywna i może wymagać specjalistycznych narzędzi, takich jak odkurzacze na mokro/na sucho, komercyjne polerki do podłóg i odkurzacze sklepowe ( znane również jako odkurzacze kubełkowe). Większość sprzętu do sprzątania konstrukcji budowlanych można wypożyczyć w lokalnym sklepie z narzędziami, ale po uwzględnieniu kosztów i robocizny bardziej opłacalne i czasowe może być skontaktowanie się z wyspecjalizowaną firmą sprzątającą.

Czy warto zatrudnić profesjonalną firmę sprzątającą po budowie i remoncie?


Wielu właścicieli domów i zarządców nieruchomości pomija koszty zatrudnienia profesjonalnej ekipy sprzątającej, gdy podejmują prace budowlane, nie doceniając ilości czasu i pracy, jaką trzeba poświęcić na sprzątanie po remoncie. Chociaż samodzielne sprzątanie i zaoszczędzenie dodatkowej gotówki jest świetną zachętą do zakasania rękawów i wyrwania się z próżni, istnieje wiele powodów, dla których warto zadzwonić do profesjonalistów.

Bezpieczeństwo

Profesjonalni sprzątacze po zakończeniu budowy rozumieją zagrożenia związane ze sprzątaniem po tym, jak wykonawcy przebywali w nieruchomości. Od zabłąkanych gwoździ i odłamków szkła, które zostały przeoczone, po ilość kurzu, która gromadzi się i może powodować problemy z oddychaniem – profesjonaliści wiedzą, czego szukać i jakie środki ochrony osobistej należy nosić, aby uniknąć obrażeń.

Jak sprzątać okna po pracach remontowych
Jak sprzątać okna po pracach remontowych

Umiejętności

Każdy może czyścić, ale profesjonaliści od sprzątania są bardziej wydajni i skuteczni, ponieważ zostali przeszkoleni w zakresie najlepszych metod i sprzętu do czyszczenia każdej powierzchni i rodzaju plam. Profesjonalni sprzątacze znają również miejsca, które laicy przeoczają, co oznacza, że ​​po profesjonalnym czyszczeniu nie będziesz zaskoczony, gdy zobaczysz szufladę pełną kurzu lub przeoczonych odprysków i rozprysków farby.

Ekwipunek

Jeśli nie chcesz zepsuć odkurzacza, prawdopodobnie będziesz musiał wypożyczyć profesjonalny sprzęt, a koszty mogą szybko stać się wygórowane. Jest to szczególnie ważne, jeśli sprzątasz kilka pokoi, a nawet całą nieruchomość. Specjaliści od sprzątania zabierają ze sobą odpowiednie narzędzia, a także w razie potrzeby stosują komercyjne rozwiązania czyszczące, które zapewniają szybsze i skuteczniejsze rezultaty.

Budżet

Możesz myśleć, że oszczędzasz pieniądze, robiąc sobie sprzątanie pobudowlane, ale czy naprawdę? Koszty czyszczenia materiałów i narzędzi, wynajmu sprzętu i wyrzucania śmieci mogą szybko wzrosnąć — nie wspominając o wartości Twojego czasu! A jeśli coś pójdzie nie tak i zepsuje się drogi sprzęt, ćwiczenie w zakresie oszczędności może kosztować wiele pieniędzy. Z profesjonalną ekipą sprzątającą płacisz stałą cenę, co oznacza, że ​​Twój budżet jest chroniony.

Lista kontrolna czyszczenia po zakończeniu budowy i remontu

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne sprzątanie po zakończeniu budowy, oto materiały do ​​czyszczenia, których prawdopodobnie będziesz potrzebować:

 • Miękka miotła
 • Szczotka o twardym włosiu
 • Szczotka i szufelka ręczna
 • MOP i wiadro
 • Ścierki do czyszczenia
 • Ściereczki z mikrofibry
 • prochowce
 • Duże gąbki
 • Magiczne gumki
 • Folia z tworzywa sztucznego
 • Taśma maskująca lub malarska
 • Szpachla
 • Mydło do naczyń lub uniwersalny środek czyszczący
 • biały ocet
 • Nadtlenek wodoru
 • Rozwiązanie do czyszczenia okien
 • Ciepła i zimna woda
 • Drabina składana
 • Wycieraczka gumowa
 • Worki na śmieci

Czyszczenie pobudowlane PPE

Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo podczas sprzątania, korzystając ze środków ochrony osobistej (PPE). Wykonawcy mogli zostawić gwoździe, potłuczone szkło lub inne ostre powierzchnie i przedmioty. Zawsze noś buty z zakrytymi czubkami i gumową podeszwą, gdy wchodzisz na posesję po pracach budowlanych. Maski przeciwpyłowe ochronią Twoje płuca podczas pracy, a ochrona oczu zapobiegnie podrażnieniom spowodowanym kurzem lub odpryskami.

 • Buty z gumową podeszwą
 • Gumowe rękawiczki
 • Maski przeciwpyłowe
 • Ochrona oczu
 • Narzędzia i sprzęt do sprzątania powykonawczego
 • Możesz nie potrzebować wszystkich tych narzędzi, ale warto być przygotowanym. Przejdź się po swojej posesji i zastanów się, jakie materiały musisz posprzątać (na przykład pasta klejąca, pył ceglany lub farba) i jak zamierzasz ją posprzątać.
 • Odkurzacz o dużej mocy (zwany również odkurzaczem sklepowym)
 • Odkurzanie na mokro/na sucho
 • Czyściciel dywanów
 • Polerka podłogowa
 • Podkładka elektryczna


Nie zapomnij rozważyć usunięcia śmieci. Prawdopodobnie zapełnisz kilka worków na śmieci kurzem i gruzem (to zaskakujące, jak się montuje, nawet po małym remoncie). Jeśli Twoi kontrahenci korzystali ze śmietnika, zapytaj, czy możesz go użyć, lub rozważ wynajęcie worka na śmieci lub porozmawiaj z firmą zajmującą się gospodarką odpadami na temat zbierania dużej ilości śmieci.

Jak sprzątać okna po pracach remontowyc
Mycie okien po remontach

Przygotowanie do sprzątania pobudowlanego, sprzątania po remoncie

Przed rozpoczęciem sprzątania po zakończeniu budowy warto zorganizować się i logicznie podejść do sprzątania. To nie tylko sprawia, że ​​sprzątanie jest bardziej wydajne, ale także oszczędza czas, unikając konieczności ponownego czyszczenia obszarów, jeśli przypadkowo wejdziesz przez nie kurzem i brudem. Zgodnie z ogólną zasadą, staraj się rozpocząć czyszczenie w najdalszym miejscu od drzwi wejściowych i pracuj od góry do dołu, do środka i na zewnątrz. W ten sposób zawsze przenosisz kurz i brud na zewnątrz, zamiast przenosić je za dużo i tworzyć więcej bałaganu.

Postaraj się, aby obszar był jak najbardziej wolny od kurzu, zanim zaczniesz intensywnie sprzątać. Ułatwi to nie tylko ostatnie zadanie, ale bezpieczniej będzie unikać wdychania dużej ilości kurzu lub zanieczyszczeń. Uszczelnij wszystkie pomieszczenia, na które nie ma wpływu, używając folii z tworzywa sztucznego dostępnej w większości sklepów ze sprzętem i użyj taśmy maskującej (znanej również jako taśma malarska), aby przymocować plastik do ścian i drzwi bez powodowania trwałych uszkodzeń. Nie zapomnij zablokować otworów wentylacyjnych i otworów większą ilością folii z tworzywa sztucznego, aby chronić system HVAC .

Przy pierwszym przejściu użyj miękkiej miotły, aby zamieść każdy pokój tak czysto, jak to tylko możliwe. Nawet zamiataj sufit i ściany, aby usunąć wszystkie luźne zanieczyszczenia i szczotkuj w kierunku środka pokoju. Jeśli kurz jest szczególnie silny, podczas pracy noś maskę przeciwpyłową dobrej jakości. Lekkie spryskanie kurzu wodą może ułatwić zamiatanie.

Porada dla profesjonalistów : Odkurzacz na mokro/na sucho doskonale nadaje się do zbierania luźnego kurzu lub, jeśli kurz jest naprawdę zły, do zamiatania mieszanek w lokalnym sklepie z narzędziami. Są to mieszanki przypominające trociny, które służą do wiązania kurzu i sprawiają, że sprzątanie jest dziecinnie proste.

Czynności czyszczenia po zakończeniu remontu i budowy

Po zebraniu sprzętu i usunięciu jak największej ilości drobnego kurzu nadszedł czas, aby naprawdę zabrać się do pracy. Gruntowne czyszczenie odbywa się zwykle w kilku krokach lub przejściach, zaczynając od czyszczenia zgrubnego, a kończąc na czyszczeniu zaprawek nawet tydzień później.

Szorstkie czyszczenie

Jest to pierwszy etap sprzątania po zakończeniu budowy i obejmuje usunięcie wszelkich gruzu i głównych źródeł brudu. Po gruntownym sprzątaniu nieruchomość nadal będzie brudna według zwykłych standardów, ale większość bałaganu zniknie.

 • Usuń wszelkie pozostałe gruz budowlany
 • Usuwaj plamy i plamy, takie jak odpryski farby i uszczelniacza oraz pozostałości kleju
 • Wytrzyj okna, szklane drzwi i ścianki działowe
 • Usuń wszelkie naklejki na szkle lub urządzeniach
 • Umyć ściany, futryny drzwi i listwy przypodłogowe
 • Zamiatanie i odkurzanie podłóg

Dogłębne czyszczenie

Po zakończeniu wstępnego czyszczenia możesz wrócić do nieruchomości i przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie, aby usunąć cały pozostały brud. Chociaż może się wydawać, że wykonanie czystego pokonstrukcji w dwóch przejściach wymaga więcej pracy, w rzeczywistości jest to bardziej efektywne. Nawet przy najbardziej ostrożnym czyszczeniu kurz nadal będzie się przemieszczał i osadza się po pierwszym przejściu, więc bardziej sensowne jest wyczyszczenie wszystkich głównych zabrudzeń, a następnie rozpoczęcie od nowa, aby upewnić się, że wszystko jest naprawdę czyste.

Podczas głębokiego sprzątania po zakończeniu prac budowlanych i remontowych, zacznij od najdalszego punktu od zewnątrz i pracuj w dół i na zewnątrz.

 • Zwróć szczególną uwagę na kuchnie i łazienki
 • Użyj ściągaczki do czyszczenia okien, szklanych drzwi i kabin prysznicowych
 • Umyć ściany, drzwi, listwy przypodłogowe i szafki
 • Odkurz oprawy oświetleniowe i przetrzyj żarówki miękką, suchą szmatką
 • Użyj odkurzacza, aby usunąć kurz z otworów wentylacyjnych i filtrów HVAC
 • Umyć dywany i czyste podłogi


Wskazówka dla profesjonalistów : nie zapomnij o miękkich meblach i wyposażeniu! Odkurz krzesła i sofy przed czyszczeniem dywanów i daj swojemu materacowi trochę TLC .

Czyszczenie zaprawek

W ciągu kilku dni po przeprowadzeniu dokładnego czyszczenia zauważysz, że na płaskich powierzchniach osadza się więcej kurzu niż zwykle. Możesz również zauważyć smugi i odciski palców pojawiające się na oknach i lustrach. Użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry do wytarcia równych powierzchni i ścian oraz wyczyść okna, aby usunąć ostatnie ślady konstrukcji.

Porada dla profesjonalistów: Chcesz, aby Twój dom wyglądał świeżo i czysto? Zapoznaj się z naszym najlepszym przewodnikiem po dokładnym czyszczeniu .

Jak czyścić drobny kurz po remoncie

Po większości prac budowlanych największym problemem będzie drobny pył. Nawet przy zachowaniu wszelkich odpowiednich środków ostrożności, ten rodzaj kurzu jest prawie niemożliwy do całkowitego powstrzymania. Niestety może spowodować uszkodzenie, jeśli zatka system HVAC lub dostanie się do elektroniki.

Najlepszym sposobem na usunięcie drobnego kurzu jest użycie wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Jeśli kurz będzie zbyt mokry, zamieni się w błoto, a nie przyklei się do szmatki, więc pamiętaj, aby wykręcić szmatkę, aż stanie się ledwo wilgotna. Po prostu chcesz zebrać kurz szmatką, a nie moczyć. Jest to proces, który będziesz musiał powtórzyć na każdej powierzchni, w tym na podłogach i ścianach.

Umyj szmatkę między każdym przejściem i wymień wodę, której używasz, gdy stanie się mętna. Zapobiegnie to ponownemu nakładaniu mokrego kurzu na obszary, które Twoim zdaniem zostały wyczyszczone. Następnie pozwól temu obszarowi dokładnie wyschnąć i użyj odkurzacza z nasadką szczotki, aby pozbyć się pozostałego kurzu. Na koniec wyczyść miejsce wilgotną szmatką i wytrzyj ściany i podłogę.

Porada dla profesjonalistów : Jeśli masz drobny kurz na wykładzinie dywanowej, wypożycz odkurzacz do pracy na mokro/na sucho w lokalnym sklepie z narzędziami. Odkurzanie z filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air) zapewni, że usunie jak najwięcej kurzu.

Jak czyścić kurz z płyt kartonowo-gipsowych i tynku

Pył z płyt gipsowo-kartonowych lub tynku stawia przed sprzątaczami swoje unikalne wyzwania. Jeśli zamoczysz ten kurz, ryzykujesz tworzenie się tynku i plamy lub uszkodzenie powierzchni domu. Jeśli podejrzewasz, że w kurzu, który próbujesz wyczyścić, znajduje się tynk, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia.

Przygotuj roztwór czyszczący, dodając dwie filiżanki białego octu do litra ciepłej wody. Mop gąbką niewielką powierzchnię jak najmniejszą ilością wody i natychmiast całkowicie osusz ręcznikiem. Może wymagać kilku aplikacji, aby usunąć cały kurz i usunąć wszelkie białe pozostałości lub zmatowienie z powierzchni drewnianych lub płytek. Wymień roztwór wody i octu, gdy stanie się mętny, aby zapobiec ponownemu skażeniu.

Porada dla profesjonalistów : Aby zaoszczędzić wodę i roztwór octu, użyj wiadra z czystą wodą, aby wypłukać pył z gipsu z mopa lub gąbki. Wymień również ręcznik, którego używasz, gdy stanie się zbyt wilgotny, aby skutecznie wyschnąć.

Oczyszczanie z pyłu z cegieł i zapraw pobudowlanych

Pył ceglany jest zwykle cięższy niż inne pyły, co może utrudniać jego czyszczenie. Na początek użyj nasadki w silnym odkurzaczu, aby zassać jak najwięcej kurzu i zanieczyszczeń. Następnie rozcieńczyć 1,5 szklanki nadtlenku wodoru w jednym galonie wody i za pomocą miękkich bawełnianych szmatek zetrzeć kurz z twardych powierzchni.

Uważaj, aby nie naciskać zbyt mocno podczas czyszczenia pyłu ceglanego, ponieważ może to spowodować zarysowania drewna, kamienia i lakieru. Niektóre powierzchnie, np. blaty granitowe , wymagają specjalistycznego czyszczenia. W razie wątpliwości zawsze najpierw wyczyść dyskretny obszar lub skonsultuj się z profesjonalistą w celu uzyskania porady.

Na miękkich powierzchniach, takich jak dywan, musisz użyć szczotki o sztywnym włosiu i wyszorować kurz. Nigdy nie zamocz ceglanego pyłu na miękkiej powierzchni, ponieważ doprowadzi to do powstania plam. Zetrzyj kurz, a następnie odkurz nadmiar.

Porada dla profesjonalistów : Zużyte arkusze suszarki są świetnymi odpylaczami. Po prostu poprowadź je po zakurzonych powierzchniach i wyrzuć, gdy będą pełne.

Jak czyścić pastę szpachlową po remoncie

Pasta szpachlowa jest powszechnie stosowana do wypełniania małych otworów, pęknięć i ubytków powierzchniowych w tynku, płytach gipsowo-kartonowych i drewnie. Jego wszechstronny charakter sprawia, że ​​jest popularny zarówno wśród majsterkowiczów, jak i profesjonalnych remontowców, a czyszczenie zaschniętej pasty szpachlowej jest powszechne podczas sprzątania po zakończeniu budowy. Sposób czyszczenia szpachlowania zależy od powierzchni, na której się znajduje.

Jak usunąć plamy z powierzchni płytek
W pierwszej kolejności zetrzyj jak najwięcej pasty. Użyj wilgotnej gąbki i wyczyść suchym ręcznikiem. Jeśli pozostały jakieś białe pozostałości, wyczyść gąbką, aż wszystko odpadnie.

Jeśli nadal masz na płytkach łuszczenie, które nie zejdzie wilgotną gąbką, spróbuj zeskrobać jak najwięcej plastikową szpachelką, aby nie uszkodzić płytek. Następnie przykryj pozostałe masy wilgotnym ręcznikiem i pozwól mu zmięknąć, aż się zeskrobuje. Następnie wyczyść gąbką, aż plamy znikną.

Jak czyścić odpryski z drewnianych powierzchni
Powierzchnie drewniane są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia przez wodę niż płytki, dlatego należy je utrzymywać w jak największym stopniu suchym. Wytrzyj mokre chropowate ręczniki suchym ręcznikiem i oszczędnie użyj płynu do mycia okien lub białego octu na pozostałości.

Jeśli zaprawa całkowicie wyschła, użyj oleju do drewna, aby ją zmiękczyć, aż będzie można ją zeskrobać plastikową szpachelką.

Wskazówki dotyczące czyszczenia, jak usunąć wypieki z dywanów
Nie próbuj wycierać spęczającej pasty z dywanu, ponieważ spowoduje to tylko większe uszkodzenia. Zamiast tego pozostaw pastę do całkowitego wyschnięcia i rozpocznij czyszczenie od odłamywania i odkurzania jak największej ilości spachów. Następnie spryskaj łuszczenie środkiem do czyszczenia dywanów i osusz papierowymi ręcznikami.

Końcowe przemyślenia
Remonty domów mogą być ekscytujące, ale także czas testowania. Chcesz odzyskać swój dom i cieszyć się zmianami, ale sprzątanie po zakończeniu budowy może zająć dużo czasu i stać się prawdziwym bólem głowy.

W CleanMaster Śląsk jesteśmy ekspertami w sprzątaniu po budowniczych i majsterkowiczach. Zostaw za sobą stres związany z budową, dzwoniąc do naszego zespołu przyjaznych specjalistów od sprzątania. Nasze przejrzyste ceny oznaczają brak ukrytych niespodzianek, a nawet jesteśmy dostępni na spotkania tego samego dnia, aby w mgnieniu oka posprzątać Twój dom. Zadzwoń do nas Tel:. 502 854 444 i pozwól nam już dziś zająć się wszystkimi Twoimi potrzebami w zakresie sprzątania po zakończeniu budowy.

Oceń post
Zadzwoń Teraz ! Szybki Kontakt